Режимът и спазването му от най-ранна възраст помагат
Снимка: Guliver / iStock
Ако детето ви си облизва чинията, а след това пита за допълнително, вероятно сте готови да давате съвети на околните относно храненето.
Какво обаче да правят останалите майки, които няма този шанс.
Ето няколко съвета и към тях.
1. Да го занимават, без да разсейват
Много родители интуитивно усещат, че е много по-лесно могат да нахранят детето, когато то е увлечено и се занимава с нещо. И вместо да го съсредоточат върху процеса на хранене, те се опитват да го разсеят - показват му книжка с картинки, включват телевизора, показват му приказки по телефона.
В бъдеще това може да доведе до проблеми с храненето. Вместо това, пробвайте да да го заинтересована с храненето. Нека само да пробва, да се храни, няма нищо страшно, ако то пробва да яде с ръце. Няма нищо страшно, ако маниерите му не са изискани. Използването на ръце вместо прибори е допустима при въвеждане на нови храни и опознаването на нови вкусове.
2. Етикет за поведение на масата
Към 2-3 годинки детето вече буквално се е „наиграло“ с храната в добрия смисъл на думата и може да пробвате да го запознаете с правилата за поведение на масата. И то не с назидателен тон, а с игри. „Виж как се храни принцесата“, Кои прибори знаеш?“, „ Познай, как се хранят в тези страни, в които не разполагат с вилица?“ или пък измислете приказка за приключенията на Лъжицата и на Вилицата в страната Кулинария.
Децата подражават всичко, което виждат. Затова, когато пред очите им има достоен пример, те бързо учат правилата и етиката. Най-добре е семейството да сяда заедно на масата, без телевизорът да работи и без телефони.
3. Важните ритуали
Всички знаят, ако не се спазва режимът на сън, то да се сложи детето да спи вечерта, ще е сложно. Същото е и с яденето. За кърмачето е добре да се направи индивидуален режим, и то от момента на въвеждане на твърдите храни, който задължително да включва добра закуска.
- Задължително е детето да има свое място в кухнята, свое столче, купички и лични прибори за храна.
- Детето не бива да се храни в различи стаи, като се държи на ръце или докато ходи.
- Спазването на едни и същи правила и повторението им ще позволи рано или късно апетитът му да идва още при вида на купичките.
Снимка: Guliver / iStock
4. Да готвим заедно
Най-лесният начин да заинтересувате детето към храната, е като му предложите да готви с вас. То може да накъса листата на салатата, да украси или да сложи покривката. Не забравяйте да го хвалите, че само и приготвило нещо за ядене за цялото семейство. . И разкажете това пред татко му.
5. Без никакво насилие
Да карате детето да яде на сила, е възможно най- лошото решение.
Важно е да си повтаряте, че храните детето, не защото трябва да успокоите своята съвест, а за да бъде физически и психически здраво.
А как би могло да е щастливо, ако се дави в сълзи заради заплахи: „Докато не изядеш всичко, няма да станеш от масата“
Източник: deti.mail.ru, адаптация Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари